Warning: Creating default object from empty value in /home/philadelphia/www/www/plugins/system/articlesanywhere/helper.php on line 577

Warning: Creating default object from empty value in /home/philadelphia/www/www/plugins/system/modulesanywhere/helper.php on line 387
7th Annual Philadelphia Independent Film Festival June 25-29, 2014 #piff #uff #Pi7 - Past Winners 2008, 2009, 2010, 2011, 2012


Festival Updates:
Dec 8th - New box office info coming soon!



Past Winners 2008, 2009, 2010, 2011, 2012
Sunday, 25 April 2010

Philadelphia Independent Film Festival: Past Winners

++++++++++++++++++

OFFICIAL WINNERS ~ 5th Annual Philadelphia Independent Film Festival 2012

++++++++++++++++++

Best Feature:
1st - Things I Don’t Understand Director - Director:  David Spaltro
2nd - Maybe Tomorrow – Director: Michael Wolfe
Honorable Mention: Santiago - Director: Felix Martinez

Best First Time Director (Feature):
Angels Around Me – Director: Stephen “Stix” Josey

Best Short:
1st – Organized Criminal – Director: George Santini
Honorable Mention: Nausea – Director: Jeff Curren

Best Local Feature:
1st – Benny the Bum – Director: Paul and Dan Cantagallo
Honorable Mention: The Descending – Director: Kyle Thompson

Best Local Short:
1st - Welcome Home – Director: Danny Donnelly

Best Sci-Fi Feature:
Towers – Director: Jet Wintzer

Best Sci-Fi Short:
Serum – Director: Chidi Ozeih

Best Comedy Feature:
1st Trailer Park Jesus – Director: Sean Gerowin

Best Documentary Feature:
1st - Contradictions of Fair Hope – Director: Epatha Merkerson
2nd – The Revolutionary - Director: Lucy Ostrander, Irv Drasnin, Don Sellers
Honorable Mention- Bailout (US) - Director Sean Fahey

Best Documentary Short:
1st – If I Make It, I Win – Director: Roberto Ferri

Best Social Documentary:
1st It’s A Girl Thing – Director: Shannon Silva

Best Music Documentary:
1st – Inside the Perfect Circle: The story of Joel Thome – Director: Chris Pepino
2nd – Diary of a Decade – Director: Jason Orr

Best Foreign Documentary:
1st – In The Name of Our Mothers (Poland) – Director: Mary Skinner

Best Foreign Feature:
1st – Duck Hunter (Italy) – Director: Edgidio Veronesi
2nd – Zima (Germany) – Katerina Stankovic

Best Foreign Short:
1st – Ausreichend (Germany) – Director: Isabel Prahl
2nd - Sea Pavillion (South Africa) – Director: Todd Somodevilla
Honorable Mention – Suddenly Zinal (Iran) – Director: Navid Azed

Best Animation:
1st – Landscape (France) – Director Anabela Costa
2nd – The Game (Poland) – Director: Marcin Janiec
Honorable Mention – O-Bon (US) – Director: Robert Kauffman

Best Music Video:
1st - Magic Sounds of Arrows (Sweden) – Director: Oskar Gullstrand
2nd – It's Over Now - KIN4LIFE (US) - Director: Dorian G. Stone

 


++++++++++++++++++

OFFICIAL WINNERS ~ 4th Annual Philadelphia Independent Film Festival 2011

++++++++++++++++++

 

Best Feature Drama: From the Head  (Comedy/Drama) (George Griffith ~ Director)

Honorable Mention - Feature: Rachel and Diana (Drama) (Dir. Dave Janetta)

 

Best Feature Comedy: Big Guns Big Guns: (85 mins) (Comedy) Dir. Chris McDonnel

Honorable Mention - Feature Comedy: Frontman (104min) (Comedy) Dir. Ben Hyland

 

Best – Short: Bathing and the Single Girl (11min) (Underground Romance). Dir. Christine Elise McCarthy

Honorable Mention - Short: The Pond (19min) Dir. Dan Hannon

Honorable Mention - Short: Blink of an Eye (Augenblicke) (Germany) (19min) (Thriller). Dir. Martin Bargiel

 

Best – Political Feature: Zielinski (66min) (Politics / Documentary) Dir. Chase Thompson / Ryan Walker

Honorable Mention - Political Feature: A Hitler (105 min) Writer/Director Barry J. Hershey


Best - Special Feature: Cure for the Crash - The Art of Train Hoppin (91min) (Doc / Narrative) Dir. Brian Paul Higgens


Best - Feature Length Documentary: Virtual JFK - What if JFK had never been assassinated? (91min) (Documentary) Dir. Koji Masutani (Watson Visiting Fellow )

Honorable Mention - Feature Documentary: Schooling the World The White Mans Last Burdon (65min) (Documentary) Dir. Carol Black

Best - Documentary Short: Voices of Sculpture (30min) (Documentary) Dir. David Steele

 

Best Feature Length Music Documentary: Meet Me on South Street - History of J. C. Dobbs (50min) (Music Documentary) Dir. George Manney

Honorable Mention - Feature Length Music Documentary: ToddStock (91min) (Music Documentary). Dir. Todd Rundgren, Ed Vigdor

Honorable Mention - Feature Length Music Documentary: BEATBOXING - THE FIFTH ELEMENT OF HIP HOP (55m, U S A) Dir. by Klaus Schneyder


Best Film - Foreign:  Chasing Che (78m, Iran) Dir. by Alireza Rofougaran

Honorable Mention - Foreign: DILLI (25m, India) Dir. by Sushmit Ghosh, Rintu Thomas

 

Best Thriller Feature: Hamesima X (91min) (Israel) Dir. Or Yashar & Yuval Ovadia

Best Horror Feature: Summer of Massacre. (78min) (Horror) Dir. Joe Castro

 

 

++++++++++++++++++

OFFICIAL WINNERS  ~ 3rd Annual Philadelphia Independent Film Festival 2010

++++++++++++++++++

 


--------------------------------------

Best Feature:

Kandahar Break (David Whitney ~ Director)

Honorable Mention - Feature

The Beginner (Benjamin Coccio)

Honorable Mention - Feature

Putt Putt Syndrome (Alan Cognata– Director)


Best – Short:

Qing Lou Nu ( Bryan Hopkins ~ Director)

Honorable Mention - Short

Furs ( Jill Knox-Gosse)


Best – Political

Who killed Chea Vichea? (Rich Garella ~ Producer / Bradley Cox ~ Director)

Honorable Mention - Political

Auf Wiedersehen: Till We Meet Again (Linda G. Mills ~ Director / Producer)


Best - Special Feature

Letters from the Desert: Eulogy to Slowness (Michela Occhipinti – Director / Producer)

Honorable Mention - Special Feature

Blue Wonder ( John Shenk / Akemi)


Best - Feature Length Music Documentary

Average Community (Fred Zara ~ Director and Christopher Zara ~ Writer /CoProducer)

Honorable Mention - Feature Length Music Documentary

Riot Acts – Flaunting Gender (Madsen Minax ~ Director)


Best Film - Foreign

Stockholm (United Arab Emirates) (Tiffany Yoon Director/Producer)

Honorable Mention - Foreign

Bruja (PANAMA) (Jason Yamas ~Producer)


Best - Animation

The Lift (Robert Kohr)

Honorable Mention - Animation

The Cow Who Wanted To Be A Hamburger (Bill Plympton)


Best - Music Video

Nicolas Maranda – “646” (Nicolas Maranda ~Director)

Honorable Mention: Music Video

Ruse of Fools – “The Flood” (Mark Gonzalas – Composer)

Honorable Mention - Music Video

DJ Ease Back / Prince Lord - The Light (DJ Ease Back - ~Director)


2009

++++++++++++++++++

OFFICIAL WINNERS

++++++++++++++++++

2nd Annual Philadelphia Independent Film Festival 2009


Best Director

Chaturanga

Suman Mukhopadhyay


Best Director - Honorable Mention

Jack Rabbit Sky

Andrew Bergmann


Best First Time Director

Bottle World

Alexander Smith


Best First Time Director - Honorable Mention

Cuba Libre

Raimundo Garcia Fernandez


Best Feature

Sex Drugs,Guns

Adrian Selkowitz


Best Feature - Honorable Mention

Karma Calling

Sarba Das


Best Music Doc

D Tour

Jim Granato


Best Music Doc - Honorable Mention

Songs Inside the Box

Max Shores


Best Music Video

Fuck That

Oliver Conrad


Best Music Video - Honorable Mention

City of Noise

Mitch Barany


Best Short

Mr Brooklyn

Jason Sokoloff


Best Short - Honorable Mention

Eel Girl

Paul Campion


Best Political Doc

The Anatomy of Hate

Michael Ramsdell


2008

++++++++++++++++++

OFFICIAL WINNERS

++++++++++++++++++

1st Annual Philadelphia Independent Film Festival 2008


Best Political Documentary
Killer At Large
Steven Greenstreet

Best Political Documentary - Honorable Mention

Orange Chronicles
Damian Kolody

Best Sci-Fi

Singularity
Brian Neuls

Best Foreign

LORA
Gabor Herendi

Best Feature Documentary

Xaviera Hollander, ‘The Happy Hooker: Portrait of a Sexual Revolutionary’
Robert Dunlap/John Patti

Best Feature Documentary - Honorable Mention

Café Chavalos
Alberto Chamorro

Best Feature Documentary - Honorable Mention

Who Does She Think She is?
Pamela Boll

Best Short Documentary

Digital Pamphleteer
Bill Simmon

Best First Time Director

Brad Robinson
Public Interest

Best Feature

Wherever You Are
Rob Margolies

Best Political Doc - Honorable Mention
Our Disappeared/ Nuestros Desaparecidos
Juan Mandelbaum

Best Travel Doc

I Speak Soccer
Terry Kegel

Best Travel Doc -Honorable Mention

Los Hermanos del Beisbol/Our Brothers in Baseball
Colin Fitzpatrick

Best Real Time Doc

No Family History
Sabrina McCormick

Best Real Time Doc - Honorable Mention

The Alley
Phillip Maglieri

Best Special Features Doc

Tiny Tears
Robert Corna

Best Special Features Doc -Honorable Mention

The River Ran Red
Dr J. Michael Hagopian

Best Animation

Geralds Last Day
Justin and Shel Rasch

Best Animation - Honorable Mention

Hey
Guy Ben Shetrit

Audience Choice (Fan Favorite)

Keeping the Peace
Tai Parquet and JJ Garvin

Audience Choice-Honorable Mention

Eldad
Piran Zarifian

Best Student Film

Flying Kites
Chad Shagren

Best Student Film - Honorable Mention

100-1
Xander Goode


PDF
Print
Email
Philadelphia Independent Film Festival and Media Bureau, Inc. 2006 - 2013. All Rights Reserved